Skip to content

ZARA Tarzı Online Çekim

Yıllar önce İspanyol perakende devi Zara, ürün sayfalarına hareketli ve ilginç ve değişken kadrajları olan web çekimi fotoğrafları ekleyerek farklı şeyler yapabileceklerine karar verdiler. Ve bugün hala bu seçimin e-ticaret çekimleri üzerindeki etki dalgalarını hissediyoruz. Mango, Reformation ve Merlette’den Free People ve Loft’a kadar uzanan markaların tümü, ürün görüntülerinde bir tür hareket veya tutumları barındırıyor

Paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

ZARA TARZINDA MODELLİ ÇEKİM
Bildiğiniz gibi en iyi ürün fotoğrafı en iyi satış sağlayandır!

Kaliteli online çekim fotoğrafı müşterinin ürünün özelliklerini kolayca ve hızlıca anlayabildiği, ürünün en iyi özelliklerinin ben çıkarıldığı, dokusu ve doğallığının ilk bakışta anlaşıldığı ve saniyeler içinde müşterinin dikkatini çekip ürünü sepete atmasını sağlayandır.

Fakat bunu sadece ürünü ön planda tutarak sürekli aynı akış ve monotonlukta sunmakta müşteriyi aynı ölçüde sıkan bir gerçektir.

Yıllar önce İspanyol perakende devi Zara, ürün sayfalarına hareketli ve ilginç ve değişken kadrajları olan web çekimi fotoğrafları ekleyerek farklı şeyler yapabileceklerine karar verdiler. Ve bugün hala bu seçimin e-ticaret çekimleri üzerindeki etki dalgalarını hissediyoruz. Mango, Reformation ve Merlette’den Free People ve Loft’a kadar uzanan markaların tümü, ürün görüntülerinde bir tür hareket veya tutumları barındırıyor.

Sadece bir kaç tasarımsal dokunuşla online cookbook fotoğraflarınızı özgün hala getirmeniz mümkündür.

– HAREKET ve DUYGU

– PROP (Destekleyici dekor ye da ürünler)

– ÖZGÜN FOTOĞRAF KADRAJLARI

Yeterince basit görünüyor: sadece modeli biraz hareket ettirin, hemen çekin ve online çekiminiz hazır  değil mi? Pek değil 🙁

Teori gridir ama hayat ağacı yeşildir. Gerçekte,  online çekimler öncesinde, sırasında ve sonrasında bu görüntülerle ilgili çok fazla planlama yapılır.

Deneyimli bir modele, son derece yetenekli bir fotoğrafçıya ve göz alıcı bir çeşitlilik eklemek için bir detay odaklı stylisyte ve ürünün kendisinde bir çok şeye dikkat etmeniz gerekir.

Bir müşteri bir elbise ile ilgilenebilir, ancak arka ayrıntıları veya kumaşı deşifre edemezlerse, elbise asla alışveriş sepetine giremez. Zara, işlemsel ve duygusal görüntüler arasındaki bu dengeyi sağlamak için fotoğraflarına büyük yatırımlar yaptı. Türkiye’de bir çok firmanın imaj çekimlerine harcamadığı para ve bilgi birikimini bu değişim için seferber etti. Bundan anlıyoruz modelli çekimlerdeki değişim süreci rastlantısal değil, öngörülü bir planlamanın sonucunda oluştu ve başarıyı getirdi.

İşlevsel mi Duygusal mı?

Öyleyse, ne tür bir online e-ticaret fotoğrafçılığı sizin için uygundur?

Bütçe –  Bir ürün görüntüsüne enjekte etmeye çalıştığınız daha fazla kişilik, daha pahalı olacaktır. Bunun nedeni, çekimin hazırlanması, yürütülmesi ve rötuşlanması için daha fazla zaman gerektirmesidir. Ve zaman paradır. Yani para sıkıysa, daha düz bir atış yapmak için tercih yapmak muhtemelen iyi bir fikir olacaktır.

Fakat biz Stüdyo 28 olarak online çekimleriülke gerçekliğimiz koşullarında  alınabilir fiyatlara yapıyoruz.

Marka Deneyimi – marka kişiliğinizi nerede ve nasıl yansıttığınız, ürününüzün görüntüsüne kişilik ekleyip eklememe konusundaki kararınız bütün satış rakamlarınızı pozitif etkiler. Bu kararı bir kere verdikten sonra tek yapmanız gereken işin uzmanı ekiplerle çalışmaktır.

Uzun Ömürlülük – Unutmayın, ürün çekimi, modelli çekim görüntüleri uzun süre sitede kalabilir. Markalar, genellikle mevsimselliğe bağlı olarak 3 ay, 6 ay ve hatta bir yıl için yaratıcı kararlarla yaşamak zorundadır. Bir seferde birden çok ürün veya görüntü yakalayan bir çekimin verimliliğini alamazsınız. Bu sebeple Zara tarzı modelli çekim için bir değişikliğe karar verdiğinizde bunun bir deney değil, uzun soluklu bir yol olduğunu bilmeniz gerekir.

Tutarlılık – Eğer tonlarca yeni ürün ve markanın her hafta  piyasaya sürdüğü bir perakendeciyseniz, tutarlılığı dikkate aldığınızdan emin olun. Satış sayfalarınızda çeşitli ürünlere ve çok fazla harekete sahip olmanıza göre ayırabilirsiniz.  Online satış sayfanızdaki modelli çekimlerin duygu ve kalite açısından devamlılığı uzun vadede büyük avantajlar getirecektir.

Günün sonunda Zara’nın yaptığı şey onlar için çalışıyor. Çok uluslu, milyarlarca $ ‘lık bir marka olarak başarısı ve kullandığı yöntemler tartışmasızdır. Sizin için de uygun olabilir mi?

Markanızın “Zara tarzı fotoğraf çekimi” için doğru olup olmadığı veya çekimi veya testi nasıl yürütebileceğinizle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bize ulaşmaktan çekinmeyin.

Diğer Yazılar