Skip to content

Modelli Eticaret Çekim Süreçleri

Markalar ürünlerini model üzerinde sergilemek için son zamanlarda bir kaç farklı stil kullanmaktadırlar. Bazı markalar modelin daha robot şeklinde durduğu, duygu ve mimik sergilemediği arka fonun dekupe edilerek beyaz yapıldığı ve hatta çoğu zaman çekim sonrası retouch esnasında modelin yüzünün yarıdan kesildiği görseller kullanmaktadır. Bu konseptin tercih edilmesindeki en temel gerekçe, online mağazada müşterinin sadece ürüne odaklanmasını sağlamaktır.

Paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
1
Çekim konseptinin ve içeriğin belirlenmesi
Ürünlerin hangi sezonu yansıttığı , verilmek istenilen duygu ve moodun belirlenmesi. Markalar ürünlerini model üzerinde sergilemek için son zamanlarda bir kaç farklı stil kullanmaktadırlar. Bazı markalar modelin daha robot şeklinde durduğu, duygu ve mimik sergilemediği arka fonun dekupe edilerek beyaz yapıldığı ve hatta çoğu zaman çekim sonrası retouch esnasında modelin yüzünün yarıdan kesildiği görseller kullanmaktadır. Bu konseptin tercih edilmesindeki en temel gerekçe, online mağazada müşterinin sadece ürüne odaklanmasını sağlamaktır. Bu stildeki modelli ürün çekimleri her ne kadar bazı markalar için uygulasak da, sektördeki trendleri, bu tip çekim yapan markaların satış oranlarını ve müşteri görüşlerine baktığımızda, bu stildeki çekimleri kesinlikle önermiyoruz. Modelli ürün veya eticaret çekimlerinde kurguladığımız ve önerdiğimiz konsept daha çok dünyanın önde gelen markalarının ve tekstil üreticilerinin de yaptığı gibi ” lookbook stili” diye adlandırabileceğimiz daha doğal çekimler. Bu sayede eticaret müşterileri gözünden baktığımızda daha doğal, günlük hayatın içinden ve markanın yansıtmak istediği duyguyu( buna moda duygusuda diyebiliriz) yansıtabilen bir modelli çekim konsepti daha verimli sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Genellikle de online mağazaları için modelli ürün çekimi yaptırmak isteyen müşterilerimize de bu konsepti önermekteyiz.
1
2
Model veya modellerin belirlenmesi
Cast çekimi yapılarak ürünü en iyi şekilde taşımayı başaran ve istenilen duyguyu yansıtabilen modeller arasından seçilir. Fotoğraflar şüphesiz ki eticaret mağazanızın vitrinidir. Her fiziksel mağaza vitrininin mümkün olan en dikkat çekici şekilde olması için çeşitli görsel objelerle desteklenmiş ürün sunumları oluşturur. Modelli eticaret çekimlerinde ürünleri en iyi şekilde taşıyacak ve markanın moda duygusunu yansıtacak modeli bulmak her zaman çok kolay olmayabilir. Doğru model seçimi ile online mağaza vitrininizin dikkat çekici olması için ilk adımı atmış olursunuz. Peki modelli çekim için doğru modeli nasıl seçmeliyiz? Modelli eticaret çekimlerinde konsepte karar verdikten sonra, profesyonel model ajanslarından gelen modeller ile cast yapılır. Modellerin mevcut portfolya görsellerini inceleyerek model seçimi son derece yanlış ve geri dönülmesi zor sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden model seçimlerinde numune ürünlerin beğenilen modellerin üzerinde denenmesi ve demo fotoğraf çekimin yapılması çok önemlidir. Cast esanasında sadce modelin ürünü iyi taşıyıp taşımadığı değil, markanın yansıtmak istediği duyguyu pozları ve bakışları ile sağlayabilmesi de önemle üzerinde durulması gereken hususlardan biridir. Modelli çekim sadece ürünün gösterildiği bir çekim süreci olarak değil, markanın duygusu ve hikayesinin de anlatılması gereken bir üretim süreci olarak planlanmalıdır. Doğru model seçimi verilen emeklerin ve bu üretim sürecine harcanan kaynakların satış olarak dönmesinde belirleyici bir unsurdur.
2
3
Saç ve Makyaj
Konsepte uygun saç ve makyaj stili belirlenir. Modelli fotoğraf çekimi süreci bir ekip işidir. Online çekimlerde başarılı fotoğraflar elde etmek sadece fotoğrafçının tek başına yapabileceği bir iş değildir. Doğru ve kaliteli e-ticaret fotoğrafları yaratmak için saç ve makyaj ekibinin katkısı gözardı edilmemelidir. Bu sebeble doğru sonuçlar almak için doğru ekiplerle çalışmaya özen göstermek gerekir. Kimi zaman; sadece web çekimi yapıyoruz saç ve makyaj o kadar önemli değil gibi düşünceler gelişebiliyor. Bu düşüncenin yaratacağı yanılgı fotoğraf ve duygu kalitesinde ciddi sorunlar yaratmaktadır.
3
4
Styling
Çekilecek olan ürünleri tamamlayabilecek ayakkabı,aksesuar, giyim ürünlerinin temin edilmesi. Yılın son koleksiyonu için hazırlandınız, doğru bir model seçtiniz, saç makyaj konusunda son kararlar verildi, peki ya styling ? İşte bu noktada aynı saç makyaj ekibi gibi doğru bi stylist ile çalışmak devreye giriyor. Kıyafetlerinizi doğru ayakkabılarla, aksesuarlarla ve ürünleri kendi aralarında bir birleri ile kombinlemek işin belkide en önemli kısımlarından bir tanesi. Modelli eticaret ve ürün çekimlerinde moda dergilerinde editorial tecrübesi olan ve tarzına güvendiğimiz, destekleyici yan ürünleri kolaylıkla temin edebilen ( ayakkabı,çanta,aksesuar, vs..) stylistler ile çekimlerimizi yapmaktayız.
4
5
Işık stili ve arka plan
Çekimin duygusunu doğru şekilde yansıtmak için büyük önem arz eder. Günümüzde bir çok eticaret sitesi ya tam beyaz yada daha gri arka fon renkleri seçmektedir. Buradaki temel neden temiz ve aydınlık zemin üzerinde ürünün müşteri tarafından daha kolay anlaşılır hale gelmesini sağlamaktır. Bu durumu tertemiz beyaz bir çarşafın üzerinde gördüğünüz ve hemen dikkatinizi çeken bir leke gibi örneklendirebiliriz. Aynı şekilde bu lekeyi daha belirgin hale getirmek için ve doğallık katmak için ışığın şiddeti, yönü gibi durumlarda önemlidir. İlk maddede anlattığımız çekim stili doğrultusunda daha doğal bir konseptte çekim yapılacaksa stüdyo ortamında oluşturduğumuz doğal gün ışığı efektini eticaret modelli ürün çekimlerinde uygulamaktayız.
5
6
Fotoğraf Çekimi ve Retouch
Her üründen yeterli sayıda değişik açılarda kareler çekilir ve seçilen kareler doğallığı bozmayacak şekilde retouchlanır. Dijital makinaların gelişmesiyle her ne kadar fotoğraf çekmek kolay bir iş gibi gözükse de kullandığımız teknikler, süreç yönetimleri, ekipman kullanımı ancak bu işin eğitimini almış kişiler tarafından uygulanması mümkündür. Çekimlerimizde en gelişmiş stüdyo ekipmanları, ışık ve kamera sistemlerini kullanmaktayız ve sürekli olarak trendleri takip etmekteyiz. Modelli eticaret çekimleri sadece fotoğraf çekebilmekten ibaret değildir. Modeli doğru şekilde yönlendirmek, motive etmek, ürün duruşunu sürekli olarak takip etmek, çekilecek olan ürün sayısına göre doğru hızda ilerleyip talep edilen ürün sayısı kadar ürünün gün içinde çekilmesini sağlamakta fotoğraf çekebilmek kadar önemlidir. Bir diğer ve son süreç ise fotoğraf teslimidir. Çekilmiş 1000 lerce kare arasından hem modelin hem ürünün en iyi şekilde olduğu kareler seçilir. Sonrasında ise grafik ekibimiz yüksek çözünürlük olan bu görselleri doğallı bozmayacak şekilde, asla boyanmışlık hissi oluşturmadan gerekli ten temizliği ve ürün düzeltme tekniklerini uygulayarak retouch işlemini yapar. Son olarak ise eticaret görsellerinin online shoplarda yan yana sergilendiklerinde uyumlu bir şekilde durmları için gerekli kadraj hizzalamaları, ölçülendirme ve boyutlandırma yapılarak müşterilerimize dijital ortamda teslim edilir.
6

Diğer Yazılar